چگونه از کفش چرم نگهداری کنیم؟
  • چگونه از کفش چرم نگهداری کنیم؟

  • تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۳/۰۶

کفش‌هایی که ما خریداری می‌کنیم همیشه در همان حالت اول باقی نمی‌مانند و همه ما دوست داریم بعد از استفاده از کفش‌های خود، همچنان کیفیت و زیبایی آن حفظ شود. برای رسیدن به این خواسته باید به نکات مهمی توجه کرد که در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. نگهداری از چرم طبیعی مقداری سخت به نظر می‌رسد، دلیل آن هم انعطاف‌پذیری و سادگی در فرم‌پذیری و فسادپذیری بالا در محیط های مرطوب است. کفش‌های چرمی دارای دوام زیادی هستند به همین خاطر غیر ممکن به نظر می رسد که بتوان از ایجاد چین و چروک و تغییرات جزئی بر روی آن جلوگیری کرد و اینجاست که باید به نکات و روش‌های نگهداری و محافظت از کفش چرم طبیعی و چرم مصنوعی خود توجه کنیم.

کفش‌های چرم در تابستان و زمستان

کفش‌های چرم تابستانی برای تنفس بهتر و بیشتر کفش، رویه آن از رنگ کمتری برخوردار است. همین باعث می‌شود که در تابستان پای شما خنک بماند. کفش‌های چرم زمستانی به دلیل اینکه بیشتر با برف و سرما سروکار داریم منافذ کفش با رنگ بیشتری بسته می‌شود و همین امر موجب محافظت در برابر سرما می‌شود و کفش را گرم نگه می‌دارد.

مهم‌ترین نکته در مورد کفش‌های چرم نحوه نگهداری آن‌ها است. چون این کفش‌ها بیشتر برای مجالس و مهمانی استفاده می‌شوند، ممکن است مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار نگیرند، به همین خاطر باید به شیوه‌های درست از آن‌ها نگهداری کرد.

کفش، کفش چرم، کفش چرمی، خرید کفش چرم، خرید عمده کفش چرم، خرید کفش چرمی عمده، علی ویترین

موارد محافظت از کفش‌های چرم

سعی کنید کفش چرم را در برابر مواد اسیدی و اشیای تیز قرار ندهید چرا که اثراتی که روی کفش می‌گذارند غیر قابل جبران خواهد بود. در بعضی مواقع ممکن است لکه‌هایی به طور عمیق روی کفش ایجاد شود و ما سعی می‌کنیم که هر طور که شده آن‌ها را از بین ببریم که این کار درست نیست و ممکن است به کفش چرم خود آسیب بزنیم. اگر می‌خواهید طول عمر کفش‌های چرم شما بیشتر شود هر چند وقت یکبار سعی کنید به آن‌ها استراحت دهید یا به قول معروف به آن‌ها مرخصی دهید و از آن‌ها استفاده نکنید تا رطوبتی که جذب شده بخار شود و همین امر موجب طول عمر کفش ما می‌شود.

اگر به هر دلیلی برای مدتی نمی‌خواهید از کفش‌ها یا بوت و چکمه استفاده کنید، داخل آن را با قالب‌های چوب درخت سرو و یا روزنامه پر کنید و داخل جعبه گذاشته  تا شکل ظاهری آن تغییر نکند. کفش چرمی را هیچوقت در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید و همیشه در کمد یا جعبه و به دور از نور خورشید قرار دهید.

واکس زدن کفش های چرم چگونه باید باشد؟

برای حفظ ظاهر کفش چرم باید از واکس‌های مخصوص یا گیاهی استفاده کنیم تا نتیجه لازم را بگیریم. کفش‌های چرم را باید شبانه واکس بزنیم و درجایی در بسته بگذاریم که صبح بتوانیم استفاده کنیم. استفاده از برس‌هایی که از موی اسب ساخته شده و پدهای بعد از واکس زدن، باعث می‌شود تا کفش‌های ما جلای بیشتری داشته باشد و همینطور واکس به خرد چرم رفته و مقدار اضافه آن از سطح کفش پاک شود.

بعضی از کفش‌های چرم حالت دو رنگ یا سایه روشن دارند که با تکنیک‌های ویژه‌ای که با استفاده از رنگ و پولیش خاصی ایجاد شده‌اند تا زیبایی کفش را دو چندان کنند، اما باید توجه داشت که این عمل در مراحل پایانی چرم یا کفش اتفاق می‌افتد و ممکن است با واکس زدن و استفاده از مواد پاک‌کننده این رنگ از بین برود و رنگ اولیه کفش نمایان شود.

کفش، کفش چرم، کفش چرمی، خرید کفش چرم، خرید عمده کفش چرم، خرید کفش چرمی عمده، علی ویترین

از کفش چرم در زمستان چگونه نگهداری کنیم؟

در فصولی از سال که بارندگی است بهتر است هرچه سریع‌تر گل و لای را از سطح کفش چرم خود با یک دستمال مرطوب پاک کنید و واکس هم بزنید. اگر می‌خواهید از واکس استفاده کنید بهتر است ابتدا آن را روی قسمتی از کفش که در معرض دید نیست امتحان کنید تا مطمئن شوید برای کفش مناسب است. در فصل زمستان که بارندگی است و کفش ما ممکن است خیس شود بهتر است آن را در دمای عادی خانه یا اتاق  قرار دهیم تا خشک شود و از گرمای مستقیم بخاری  استفاده نکنیم. دلیل آن هم این است که گرمای بخاری باعث خشک و شکننده شدن چرم می‌شود و همینطور باعث شل شدن و فاسد شدن چسب زیره کفش نیز می‌شود. بهتر است در این حالت از واکس‌های اسپری شونده استفاده شود.

استفاده از کفش و چکمه و بوت‌های چرمی در برف و باران باعث می‌شود تا آب از قسمت دوخت کفش به داخل کفش نفوذ کند که امری اجتناب‌ناپذیر است و باید به آن توجه کرد.